Urząd Gminy
ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49
poczta@kamienicapolska.pl

 

Nocy Festiwal Nauk - relacja

„Nie ma nic tak odległego, by było poza naszym zasięgiem, ani nic tak ukrytego, by nie dało się odkryć” – pod takim hasłem już po raz piąty odbył się w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej  Nocny Festiwal Nauk.


Imprezę uświetniła obecność Dyrektora WOMu w Częstochowie - p. Katarzyny Wilk, Sekretarza Gminy Kamienica Polska - p. Agaty Najnigier, Przewodniczącego Rady Gminy – p. Tomasza Nowowiejskiego, Dyrektora GOKu – p. Szymona Kuśnierczyka, Radnego Gminy i rodzica – p. Michała Otrębskiego.

 Wydarzenie rozpoczęło się połączeniem na żywo ze stacją badawczą na Spitsbergenie. Pani Teresa Biernacka opowiedziała o pracy i życiu codziennym podczas wyprawy naukowej. Następnie uczniowie brali udział w pokazie planetarnym. Godzinna obserwacja gwiazd w specjalnie rozłożonej kopule dostarczyła wszystkim wielu emocji.

Kolejnym punktem programu były warsztaty prowadzone przez osoby, które wykonują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Pani Helena Leśniowska, prezes Koła Związku Górnośląskiego w Piekarach Śląskich, opowiedziała o historii Śląska.

Maciej Mendecki, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, poruszał zagadnienia z geofizyki. Tomasz Książczyk w fascynujący sposób przedstawił „życie” komety.

Marek Ples przygotował dla uczestników szereg doświadczeń.

Adam Klisowski pokazał, w jaki sposób obsługuje się laparoskop oraz opowiedział o transplantologii.

Doktoranki z Politechniki Częstochowskiej, Katarzyna Mordal, Joanna Redutko i Aleksandra Kalwik przeprowadziły warsztaty pt. "Kreatywna podróż w duchu design thinking" .

Niezwykłą atrakcją dla uczniów były tematyczne escape roomy przygotowane przez nauczycieli naszej szkoły. „Powrót do przeszłości”, „Escape from addiction”, „MATrix”, „Latarnia w Aspinwall”, „Jak przechytrzyć Biochemusa?”, „Language challenge” to zagadkowo brzmiące tytuły tajemniczych pomieszczeń.

Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie Mileny Trzaskalskiej „Magia barw” i Pauliny Choryłek "Od foli do lorda Vadera czyli o termoformowaniu słów kilka".

 
Galeria zdjęć

Odwiedzono: 451 razy,     Data publikacji: 27 Marca 2019

Powrót