Urząd Gminy
ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49
poczta@kamienicapolska.pl

 

GOKSiR

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej

Działalności kulturalnej gminy patronuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, biblioteka oraz klub sportowy. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji rozpoczął swą działalność 12 grudnia 1981 roku z inicjatywy Ireneusza Cuglewskiego. W pierwszych latach działalności jego siedzibę stanowił budynek OSP w Kamienicy Polskiej. Pierwszym dyrektorem (po 1984r.) była Małgorzata Szaniawska. W 1991 roku dyrektorem GOKSiR został Grzegorz Ciejpa, a siedzibą stał się budynek, tzw. "Betlejemka" nad basenem. Od 2002 do 2011 roku funkcję dyrektora pełnia Iwona Lisek. Od listopada 2011 roku funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej pełni Szymon Kuśnierczyk. Ośrodek prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży (podstawy rytmiki i tańców regionalnych, tańce towarzyskie) oraz osób dorosłych (aerobik, nauka języka angielskiego). W soboty i wtorki spotykają się miłośnicy brydża sportowego. W GOKSiR można grać w bilarda, piłkarzyki i tenisa stołowego. W  2002 roku zakończono budowę basenu kąpielowego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej. Od sierpnia tego roku obiekt, na który składają się dwa baseny kąpielowe, udostępniono mieszkańcom i gościom.

AKTUALIZACJA z dn. 10.03.2014 - przetarg nieograniczony na najem lokalu użytkowego w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Kamienicy Polskiej

treść przetargu
 
 
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji współpracuje z samorządem lokalnym, szkołami, przedszkolem, OSP w Kamienicy Polskiej i Kołem Wędkarskim (strona internetowa Koła: www.pzwkamienicapolska.okitech.pl). Jest organizatorem imprez sportowych, okolicznościowych, kulturalnych i rekreacyjno-rozrywkowych. Od 1998r. jest współorganizartorem Międzynarodowego Festiwalu "Z Daleka i Bliska". Budynek Ośrodka położony jest w bardzo malowniczym miejscu nad rzeką Kamieniczką oddalony o ok. 50m od drogi głównej. W sali z kominkiem odbywają się próby zespołu "Kamienica", prowadzone są lekcje j. angielskiego, próby kapeli ludowej "Z Przytupem", tu spotykają się brydżyści i członkowie koła wędkarskiego. Dwie sale przeznaczone są na działalność Gminnego Centrum Informacji. Poddasze budynku zaadoptowano na garderobę zespołu "Kamienica". W sezonie letnim GOKSiR zaprasza na basen kąpielowy, odwiedzany nie tylko przez mieszkańców naszej gminy. Obiekt składa się z dwóch basenów: dużego o wymiarach 15x25m (1,45-1,80m głębokości), posiadającego wyznaczone miejsca do skoków oraz małego basenu o wymiarach 8x15m (0,20-0,85m głębokości) dla dzieci ze zjeżdżalnią. Basen spełnia wszelkie wymagania dotyczące higieny i bezpieczeństwa, posiada własną stację uzdatniania wody. Obiekt wyposażony jest w zaplecze sanitarne (przebieralnie, WC).   
Zespół Folklorystyczny "KAMIENICA"

Zespół Folklorystyczny „KAMIENICA” powstał w 1970 roku jako zespół śpiewaczy. Biorąc udział w licznych imprezach państwowych i lokalnych, już wtedy odnosił sukcesy, w uznaniu czego był nagrany i transmitowany przez Polskie Radio w Katowicach.

W roku 1985 przy Zespole powstała grupa taneczna, przekształcając go w typowy Zespół Pieśni i Tańca. W ciągu kilku lat stał się jednym z najlepszych w okręgu częstochowskim.

W 1990 roku Zespół rozpoczął wymianę z grupami zagranicznymi. Zespół Folklorystyczny „KAMIENICA” gościł u siebie grupy folklorystyczne z: Austrii, Danii, Czech, Hiszpanii, Japonii, Serbii, Włoch, Białorusi, Grecji oraz Chorwacji. Brał udział w międzynarodowych festiwalach w: Austrii, Danii (dwa razy), Czechach (sześć razy), Niemczech, Hiszpanii (dwa razy), Grecji, we Włoszech (dwa razy), Belgii, Turcji na Węgrzech, Chorwacji i na Litwie.
Występy Zespołu Folklorystycznego „KAMIENICA” za granicą zawsze przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. W bogatym repertuarze Zespół posiada pieśni i tańce regionalne (częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, łowickie, cieszyńskie, wielkopolskie) oraz wszystkie tańce narodowe, tj. polonez, kujawiak, oberek, krakowiak i mazur. Ponadto dwa widowiska obrzędowe, tańce i zabawy muzyczno-taneczne dla dzieci. W skład zespołu wchodzą trzy tańczące grupy wiekowe: dziecięca, młodzieżowa i dorosła oraz kapela.
Zespół Folklorystyczny „KAMIENICA” jest jednym ze współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Z Daleka i Bliska”, który ma na celu przybliżać tańce oraz zwyczaje i obyczaje innych krajów.

Choreografami Zespołu są Państwo Zofia i Jan Czechlewscy – czołowi tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jednego z najbardziej znanych polskich, zawodowych zespołów folklorystycznych.  Kierownikiem Zespołu i szefem kapeli jest Pan Grzegorz Ciejpa.
Zmieniony ( 07.11.2011. )

 

 

Godziny otwarcia basenu (lipiec, sierpień):

poniedziałek - piątek: od 11 do 19

sobota, niedziela: od 10 do 19


    
GOKSIR
ul. Konopnickiej 135
42-260 Kamienica Polska
tel./fax (0 34) 3273 212
E-mail: goksirkp@wp.pl
Dyrektor GOKSiR: Szymon KuśnierczykOdwiedzono: 21961 razy,     Data publikacji: 23 Września 2011