Urząd Gminy
ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49
poczta@kamienicapolska.pl

 

Seniorze – Bądź czujny!

Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów.


Dlatego Komenda Miejska Policji w Częstochowie w ramach programu „BEZPIECZNY SENIOR” podjęła intensywne działania o charakterze profilaktyczno - informacyjnym skierowanym do osób starszych.
Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę naszego społeczeństwa. Niestety, są oni w dużym stopniu narażeni na różnorodne niebezpieczeństwa wynikające z wieku, stanu zdrowia, jak również braku czujności i dbałości o bezpieczeństwo osobiste. Łatwowierność osób starszych, często nieporadnych ze względu na swój wiek powoduje, że to właśnie oni stają się łatwym celem dla sprawców przestępstw, w tym kradzieży i oszustw.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Oszuści wymyślają różne metody aby wejść do domów starszych osób. Często wykorzystują dobre serce i zaufanie seniorów.
 
Policjanci apelują do osób starszych o rozwagę i czujność. Radzą, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zachowania i:
  • nie wpuszczać nieznajomych nam osób do mieszkania lub zapewnić sobie podczas ich wizyty obecność innej zaufanej osoby,
  • nie podawać przez telefon żadnych istotnych informacji, w tym wszelkich danych osobowych,
  • nie przekazywać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym,
  • weryfikować informacje przekazane przez nieznajomych, czytać też dokładnie dokumenty, który zamierzamy podpisać,
  • zawsze żądać okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdzić telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje,
  • w razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej zawiadomić Policję.
 


 
Odwiedzono: 414 razy,     Data publikacji: 25 Października 2019

Powrót