Urząd Gminy
ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49
poczta@kamienicapolska.pl

 

Relacja z Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej "Rozśpiewać świat" w Kamienicy Polskiej

Konkurs piosenki Agnieszki Osieckiej to inicjatywa, której pomysł zrodził się po nadaniu Gimnazjum w Kamienicy Polskiej imienia niezapomnianej poetki.

Pierwszy Powiatowy Konkurs odbył się 15 kwietnia 2005r., kiedy to o statuetkę Grand Prix walczyło 22 młodocianych uczestników. Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia były Panie Barbara Dobosz i Halina Pańczyk oraz Pan Zbigniew Łapaj. Z roku na rok konkurs zyskiwał uznanie i prestiż, by 2017 roku osiągnąć rangę wojewódzką.
Celem przedsięwzięcia jest propagowanie twórczości Agnieszki Osieckiej, rozwijanie muzykalności młodzieży, wyszukiwanie i promocja młodych talentów, ale przede wszystkim  radość  ze wspólnego muzykowania i obcowania z poezją artystki, która posiadała niezwykły dar żonglowania słowami, pisania o rzeczach ważnych, istotnych w lekki, przystępny, ujmujący sposób. Twórczość poetki, z jednej strony beztroska, z drugiej melancholijna i wzruszająca, w połączeniu z wybitnymi kompozycjami czołowych polskich kompozytorów ma dziś ponadczasową wartość.
Jest to już czternasta edycja konkursu, w którym młodzi wykonawcy ze szkół podstawowych i gimnazjów w trzech kategoriach wiekowych mierzą się z twórczością polskiej poetki „potarganej w miłości”, autorki tekstów, reżyserki teatralnej oraz felietonistki – Agnieszki Osieckiej w niepowtarzalnym klimacie zdrowej rywalizacji.
W obecnej formule Festiwal jest wydarzeniem składającym się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy biorą udział w eliminacjach, a ich zwycięzcy prezentują się podczas etapu drugiego – uroczystego koncertu finałowego.
W tym roku eliminacje miały miejsce 11 maja. Spośród 38 uczestników jury w składzie: Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Magdalena Muchla, Adam Blachnicki i Karol Cierpiał wybrało 13 uczestników drugiego etapu.
13 maja odbył się koncert finałowy, w którym, oprócz uczestników konkursu, wystąpiła charyzmatyczna, obdarzona niezwykłym głosem piosenkarka i aktorka Teatru Polskiego w Warszawie – Natalia Sikora.
Jury w składzie: Krystyna Maciejewska-Gniatkowska, Natalia Sikora i Magdalena Muchla wybrało zdobywcę Grand Prix. Został nim Bartosz Bąk – uczeń Szkoły Podstawowej im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach przygotowany przez panią Elżbietę Twardoch. Przyznano również I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej. Publiczność, doceniając niepowtarzalny klimat koncertu i muzyczną refleksję młodego pokolenia nad dorobkiem artystycznym twórczyni, wybrała również swojego faworyta .
Finaliści Festiwalu otrzymali nagrody: statuetki i dyplomy oraz nagrody rzeczowe (książki, płyty, sprzęt audio-elektroniczny) ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostę Częstochowskiego oraz Wójta Gminy Kamienica Polska.
Festiwalowi towarzyszył Koncert „Moja, Niepodległa” wpisujący się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, podczas którego wykonawcy zaprezentowali pieśni i piosenki o charakterze patriotycznym. Słowa rozpoznawalnych utworów opiewających waleczność, męstwo polskiego żołnierza służącego z oddaniem Ojczyźnie, opowiadających o postawach i wartościach narodowych sprzyjają budowaniu wspólnoty i tożsamości państwowej, historycznej, ogólnoludzkiej.
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Dla Rozwoju Gminy Kamienica Polska, Gmina Kamienica Polska i Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza z oddziałami Gimnazjum im. Agnieszki Osieckiej w Kamienicy Polskiej.
Patronat nad imprezą objęły urzędy: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Gmina Kamienica Polska. Patronat medialny podjęło Radio Jura.Galeria zdjęć

Odwiedzono: 705 razy,     Data publikacji: 15 Maja 2018

Powrót