4 grudnia obchodzona jest Barbórka – wielkie święto górnictwa na Śląsku. Wszystkim nam kojarzy się z górnikami węgla kamiennego, ale Barbórka to święto wszystkich osób związanych z poszukiwaniem paliw kopalnych, w tym górnictwa rudzianego - które jest naszym wielkim, lokalnym dziedzictwem.
Na terenie Kamienicy Polskiej eksploatowane były od średniowiecza pokłady rudy żelaza. Jej intensywne wydobywanie trwało przez cały XIX wiek. W latach 70. XIX w. została uruchomiona kopalnia przez przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia – Napoleona Ziss z Praszki. Od tego momentu do Kamienicy Polskiej zaczęli napływać górnicy i robotnicy z różnych rejonów Królestwa Polskiego.
W 1836r. uruchomiona została kopalnia „Kamienica Polska''. Rozwój przemysłu spowodował powstanie Przedsiębiorstwa Kopalnia Rudy Żelaza "Osiny", które w roku 1963 zatrudniało 4 985 osób. W ramach przedsiębiorstwa funkcjonowały duże kopalnie tj.: "Tadeusz I", "Tadeusz II", "Teodor", "Dębowiec", „Szczekaczka".
Rok 1985r. to upadek Przedsiębiorstwa Kopalni Rudy Żelaza "Osiny", zamykanie kopalń oraz likwidacja przemysłu wydobywczego.
Obecnie jedyną pamiątką górniczej przeszłości są hałdy. Największa z nich, zwana „Hermanową Hałdą” to wysypisko skały płonnej dawnej kopalni „Wojciech” w Kamienicy Polskiej, a po kopalniach „Teodor”, „Dębowiec” i „Nowa Wieś” pozostały jedynie porośnięte drzewami pagórki.
Źródło: Miejscowość Kamienica Polska i okolice. Arch.